آسانسور و بالابر ها

کاربرد اتوماسیون صنعتی و تجهیزات کنترل حرکت و تعیین موقعیت در آسانسور و بالابرها

کاربرد انکودر در آسانسور

کاربرد تاکوژنراتور در آسانسور ها و بالابرها

از دیر باز و با پیشرفت و افزایشی تنوع بالابر ها و آسانسور ها، همیشه استاندارد ها و پروتکل های دستوری مختلفی برای این تجهیزات در نظر گرفته می شده است. به دلیل بالا بودن حساسیت  و پر خطر بودن این تجهیزات، سنسور های دقیقی برای عملکرد بهینه و درست آن ها مورد استفاده می باشد. کارکرد سنسور های حرکت کابین، سنسور درب و دیگر سنسور ها باید به صورت تضمین شده ای نصب و اجرا شوند. انکودر ها و تاکوژنراتور ها نیز از این قضیه مستثنا نیستند. قبلا برای سنجش حرکت کابین آسانسور از تاکوژنراتور استفاده می شده است. اکثر این کاربرد بر روی آسانسور های اوتیس  (Otis Elevator) و کنه (Kone) است که همچنان در ایران از تاکوژنراتور های برند رادیو انرژی فرانسه (Radio-Energie France) استفاده می گردد. اما در حال حاضر به دلیل آنالوگ بودن خروجی تاکوژنراتور و همسو نبودن آن با برد آسانسور از انکودر به جای آن استفاده می گردد. 

دو مدل تاکوژنراتور های پر کاربرد در آسانسور ها از برند های رادیو انرژی فرانسه (Radio-Energie France) با کد REO444L1B0.06EG و از برند باومر آلمان ( Baumer Germany) با کد GTF 7.16 L/460  می باشد که هر دو کد در مجموعه تجهیزات کنترل حرکت و تعیین موقعیت ایران موجود است. 

کاربرد انکودر و تجهیزات کنترل حرکت و تعیین موقعیت در آسانسورها و بالا بر ها

کاربرد انکودر در آسانسور و بالابر ها

انکودر ها جای خود را در آسانسور به خوبی باز کرده اند. از هر دو مدل انکودر افزایشی و هم انکودر مطلق در آسانسور استفاده می گردد؛ که بیشتر از نوع اول است. اما برای روی موتور- درایو های آسانسور  از برند هایی همچون زیلابگ آلمان (Ziehl-Abegg) میتسوبیشی ژاپن (Mitsubishi) و … از انکودر های مطلق با پروتکل  EnDat متعلق به شرکت هایدن هاین آلمان (Heidenhain) استفاده می شود. این پروتکل با ارسال دیتا و پوزیشن لحظه ای، موقعیت آنی کابین را به درایو اعلام می کند تا کابین آسانسور حرکتی نرم و آسان را در زمان های حرکت و توقف تجربه کند. کاربرد انکودر در آسانسور جز الزامات استاندارد ساختمان های مسکونی تا برج های چند ده طبقه است. بدون دریافت مجوزهای لازم برای آسانسور، هیچگاه پایان کار برای ساختمان ها صادر نمی گردد. لذا این جز از حساس بودن عملکرد این تجهیز ولو کوچک دارد. 

شرکت های Baumer  آلمان و  IDEncoder  چین نیز در این صنعت دستاورد های خوبی را داشته اند. به طور مثال ساخت پروتکل کن-باس (Can-Open) مخصوص آسانسور جزء این کارنامه است. همچنین در صورتی که از بر روی آسانسور خود از برند آتونیکس (Autonics) استفاده می کنید شرکت  IDEncoder  قابلیت معادل سازی تمامی کد انکودر های  E50S8 آتونیکس را با کد های  ADK-A IDEncoder  را دارا است. 

شرکت تجهیزات کنترل حرکت ایران با داشتن تجربه 8 ساله در همکاری با شرکت های بزگی همچون بهران، آریان آسانسور و … ، آمادگی خود را جهت ارائه مشاوره تخصصی و تامین انواع انکودر آسانسور، تاکوژنراتور و ریزولور اعلام می کند. تفاوت و اطمینان را با تماس با ما تجربه کنید. 

 

گردآورنده و نویسنده: 

مهندس پدرام

حق انتشار تمامی مقالات و نوشته ها محفوظ است و بدون اطلاع نویسنده حق شکایت وجود خواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان تلفنی

09106008077

021-88717498