کاربرد تجهیزات کنترل حرکت و تعیین موقعیت در اتوماسیون صنعتی

کاربرد تجهیزات کنترل حرکت و تعیین موقعیت در اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون صنعتی چیست؟ چرا انکودر در اتوماسیون صنعتی کاربرد فراوان دارد؟

اگر بخواهیم در یک جمله اتوماسیون را تعریف کنیم، به روندی که باعث می شود دخالت انسان در یک فرایندی به حداقل برسد، اتوماسیون گویند. اتوماسیون صنعتی بخش های مختلفی دارند که هر بخش با ادواتی که در آن نصب شده است وظیفه خاصی را در در آن موقعیت ایفا می کند. از 50 سال پیش که تمامی فرآیند از طریق انسان انجام می شده است همیشه وجود خطا در کار بسیار زیاد بوده است. به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی تجهیزاتی ساخته شد که بدون نیاز به نیروی کار، آن پروسه به خودی خود و بدون نیاز به نظارت انجام و تا مرحله بهره برداری می رسانده است. حال اگر اتوماسیون را به انواع صنایع بسط دهیم به آن ” اتوماسیون صنعتی” ابلاغ می گردد. در عصر امروز کارخانجات مختلفی همچون فولاد، ذوب آهن، پتروشیمی، نساجی، لاستیک و … بلاشک از اتوماسیون در فرآیند تولید محصولات خود استفاده می کنند که این اجتناب ناپذیر است. 

اتوماسیون صنعتی چیست

سنسور قلب اصلی نظارت در روند یک پروسه اتوماسینی است. عملا بدون سنسور، اتوماسیون بی معناست و حسگر ها هستند که به کلمه اتوماسیون صنعتی معنا می بخشند. انکودر در واقع یک سنسور حرکتی است که حرکت های چرخشی (روتاری انکودر) و یا حتی طولی (انکودر خطی) را تشخیص می دهد. در هر جایی که موتور وجود داشته باشد نیاز به تعیین میزان چرخش و موقعیت سنجی می باشد که این امر با وجود انکودر به سرانجام می رسد. 

شرکت تجهیزات کنترل حرکت ایران با داشتن تجربه 8 ساله در همکاری با شرکت های پیمانکاری که پروژه های اتوماسیونی را انجام می داند ، آمادگی خود را جهت ارائه مشاوره تخصصی و تامین انواع انکودر ، تاکوژنراتور و ریزولور اعلام می کند. تفاوت و اطمینان را با تماس با ما تجربه کنید. 

گردآورنده و نویسنده: 

مهندس پدرام

حق انتشار تمامی مقالات و نوشته ها محفوظ است و بدون اطلاع نویسنده حق شکایت وجود خواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان تلفنی

09106008077

021-88717498