کاربرد تجهیزات کنترل حرکت و تعیین موقعیت در 

صنعت چاپ، بسته بندی و کارتن سازی

کاربرد انکودر در صنعت چاپ و بسته بندی و کارتن سازی (2)

صنعت کاغذ شامل بخش های مختلف چاپ و بسته بندی است. تجهیزات چاپ به طور کلی تصاویر را با وضوح و کیفیت اندازه گیری شده در نقطه در اینچ (DPI) یا پیکسل در اینچ (PPI) اندازه گیری می کند و بر این اساس روی کاغذ و یا کارتن و مقدا طرح نهایی چاپ می گردد. بنابراین لازم است که سنسوری در هنگام چاپ این نقش را ایفا نماید. تنها سنسوری که بتواند به خوبی همراه با موتور های چاپ حرکت نماید و موقعیت را به کنترلر اعلام نماید روتاری انکودر است. انکودرهای چرخشی برای کاربردهای خاص چاپدارای رزولوشن های تقریبا بالایی هستند. به عنوان مثال، بسیاری از سیستم های چاپ جوهر افشان صنعتی از یک انکودر چرخشی برای ردیابی حرکت جسم مورد چاپ استفاده می کنند. لذا این هد چاپ را قادر می‌سازد تا تصویر را در یک مکان دقیقاً کنترل‌شده روی شی اعمال کند.

کاربرد انکودر در صنعت چاپ و بسته بندی و کارتن سازی (2)

در صنعت تولید کاغذ و مقوا، در این صنعت نیز بعد از تولید و عملیاتی که روی خمیر کاغذ انجام می گردد لازم است بر حسب سفارش مشتری، متراژ کاغذ و مقوا با ابعاد متفاوتی برش زده شود. واحد کات آف (Cut off)  شرکت های بسته بندی این نقش را ایفا می کند. در بخش کات آف دو نوع انکودر مورد استفاده است. انکودر های چرخشی نوری از نوع افزایشی که در زیر دستگاه به روی موتور گوپل می گرد و همراه با موتور می چرخد و خروجی می دهد و انکودر های چرخ دار (انکودرهای کالسکه ای) که در بالای دستگاه و موازی با مقدار تولید، چرخ آن روی کاغذ یا مقوا حرکت کرده و متراژ سنجی می کند. البته این نوع انکودر ها در اینجا دارای مقدار خطایی هم خواهند بود. چرا که ممکن است درصدی لغزش نسبت به حرکت کالای تولیدی وجود داشته باشد.  

کاربرد انکودر در صنعت چاپ و بسته بندی و کارتن سازی

اما در صنعت بسته بندی معمولاً از تجهیزاتی استفاده می کند که شامل حرکت چرخشی در امتداد چندین محور است. این روند شامل اقداماتی مانند قرقره کردن، نمایه سازی، آب بندی، برش، انتقال و سایر عملکردهای ماشین های تمام اتوماتیک و CNC ها است که معمولاً یک محور حرکت چرخشی را نشان می دهد. برای کنترل دقیق، اغلب یک انکودر چرخشی افزایشی و بعضا انکودر مطلق، حسگر و سنسور اصلی برای بازخورد حرکت است.

شرکت تجهیزات کنترل حرکت ایران با داشتن تجربه 8 ساله در صنعت چاپ و بسته بندی و فعالیت با 5 کارخانه اصلی کارتن سازی و 8 شرکت به نام کاغذ سازی و بسته بندی، آمادگی خود را جهت ارائه مشاوره تخصصی و تامین انواع انکودر، تاکوژنراتور و ریزولور اعلام می کند. این مجموعه با حضور در این کارخانجات در روند راه اندازی خطوط تولید کارتن و کاغذ نقش بسزایی در صنعت ایران دارد. فقط لازم است با ما تماس حاصل نمایید تا تفاوت و اطمینان را تجربه کنید. 

گردآورنده و نویسنده: 

مهندس پدرام

حق انتشار تمامی مقالات و نوشته ها محفوظ است و بدون اطلاع نویسنده حق شکایت وجود خواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان تلفنی

09106008077

021-88717498