کاربرد تجهیزات کنترل حرکت و تعیین موقعیت در صنعت نساجی

کاربرد انکودر اینکودر در صنعت نساجی و ریسندگی

کاربرد انکودر ها حتی در صنعت نساجی را وجود دارد. در ماشین آلات ریسندگی و کارخانجات نساجی، از انکودرهای چرخشی یا همان روتاری انکودر برای ارائه بازخورد (فیدبک) سرعت، جهت و مسافت طی شده در کلاف های نخ استفاده می شود. در این صنعت عملیات با سرعت بالایی در حال انجام است که باید دقت سرلوحه ماشین آلات باشد. کنترل این سه عنصر از طریق انکودر های چرخشی (چه به صورت شفت دار و چه به صورت بدون شفت) در بخش هایی بافندگی، چاپ، اکسترود کردن، درز زدن، چسباندن، برش طول و موارد دیگر مورد استفاده هستند. اکثرا انکودرهای افزایشی (Incremental Encoder) عمدتاً در ماشین‌آلات نساجی استفاده می‌شوند و با اجرای سیستم‌های کنترلی پیچیده‌تر، انکودر های  مطلق (Absolute Encoder) رایج‌تر می‌شود. بر حسب تجربه انکودر هایی که در بخش رنگ و اکسترود مورد استفاده هستند باید دارای IP65  باشند و درجه حرارتی برابر با 120 درجه سانتی گراد را تحمل نمایند. 

همچنین در صنعت نساجی از تاکوژنراتور و ریزولور نیز را استفاده می گردد. البته به دلیل بالا بودن سرعت عملکرد، سیستم های آنالوک جای خود را به تجهیزات کنترلی دیجیتالی داده است و آنچنان از این تجهیزات استفاده زیادی نمی شود. لذا کارخانجاتی که دارای ماشین آلات قدیمی هستند، رو به جایگزین نمودن آن ها نموده اند. 

تجهیزات کنترل حرکت و تعیین موقعیت در نساجی

شرکت تجهیزات کنترل حرکت ایران با داشتن تجربه 8 ساله در صنعت نساجی، آمادگی خود را جهت ارائه مشاوره تخصصی و تامین انواع انکودر، تاکوژنراتور و ریزولور اعلام می کند. فقط لازم است با ما تماس حاصل نمایید تا تفاوت و اطمینان را تجربه کنید. 

گردآورنده و نویسنده: 

مهندس پدرام

حق انتشار تمامی مقالات و نوشته ها محفوظ است و بدون اطلاع نویسنده حق شکایت وجود خواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان تلفنی

09106008077

021-88717498