کاربرد اتوماسیون صنعتی و تجهیزات کنترل حرکت و تعیین موقعیت در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

کاربرد اتوماسیون صنعتی و تجهیزات کنترل حرکت و تعیین موقعیت در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی (2)

تعریفی از آغاز اکتشاف نفت

ما در اینجا توضیح بسیار مختصری بر شروع اکتشاف نفت و سیر تحولات انجام شده همانند پالایش گاز، پالایش نفت، صنعت پتروشیمی و صنایع بالادستی روی آن می پردازیم. 


صنعت نفت داراي گستردگي و تنوع زيادي در فرايندها و محصولات مي باشد كه به عنوان مثال مي توان به انواع مختلف سوختها، روغنها، لاستيك ها و پلاستيك ها و غيره اشاره نمود.

نفت بر اثر فعل و انفعالات شيميايي بقاياي موجودات زنده در طي چند صد ميليون سال در لايه هاي سنگي كه به آن اصطلاحا سنگ منشاء يا سنگ مادر گفته مي شود، در اثر دما و فشار زياد به وجود آمده است. سپس به لايه سنگ ديگري كه به آن سنگ مخزن گفته مي شود، روان مي گردد كه اصطلاحا به آن مهاجرت نفت مي گويند. براي آنكه نفت در سنگ مخزن باقي بماند و در اثر گذشت صدها ميليون سال از بين نرود بايد لايه سنگ غير قابل نفوذ كه به آن Cap rock گفته مي شود، بالاي آن وجود  داشته باشد تا نفت در سنگ مخزن در موقعيت و شرايط خاصي آن محبوس گردد كه به اصطلاح به آن تله نفت گير گويند.

براي اكتشاف منابع زير زميني نفت و گاز، علوم و فنون مختلفي به خدمت گرفته مي شود كه از آن جمله مي توان به شناسايي هوايي، زمين شناسي نفت حوزه هاي رسوبي، فسيل شناسي، جاذبه سنجي، مغناطيس سنجي، ژئوشيمي، ژئوفيزيك و … را اشاره نمود.

در این راستا بخش های مربوط به پالایش نفت دارای زیر مجموعه های زیر است: 

1. تجهيزات واكنش: شامل ظروفي كه واكنش شيميايي در آنها انجام شده و اصطلاحا به آنها راكتورهاي شيميايي اطلاق مي گردد.

2. تجهيزات جداسازي: شامل ادواتي كه در آنها به كمك انتقال جرم يا اختلاف خواص ترموفيزيكي، عمليات و غيره جداسازي انجام مي گيرد مثل برج هاي تقطير، درام ها

3. تجهيزات تبادل حرارت: شامل ادواتي كه حرارت لازم جهت انجام عمليات گوناگون مثل واكنش شيميايي، جداسازي و تصفيه و ساير موارد در آنها مبادله مي شود مانند كوره ها، مبدل هاي حرارتي وغيره

4. تجهيزات انتقال سيالات: شامل ادواتي كه مايعات و گازها توسط آنهابه بخش هاي مختلف جهت انجام عمليات گوناگون انتقال مي يابند مانند پمپ ها، كمپرسورها، اجكتورها، خطوط لوله و غيره

5. تجهيزات ذخيره سازي: شامل انواع مخازن كروي، استوانهاي، تانكرها و غيره كه مواد اوليه و محصولات نهايي در آنها ذخيره و نگهداري مي شود.

6. تجهيزات ابزار دقيق و كنترل: مثل انواع حسگر هاي دما، سطح، فشار، فلو و بردهاي كنترل و غيره كه وظيفه اندازه گيري پارامتر هاي گوناگون و تنظيم آنها را به عهده دارند. در واقع تجهیزات کنترل حرکت و تعیین موقعیت همانند انکودر ها، تاکوژنراتور ها و یا حتی رزولور ها در این بخش، نقش بسزا و مهمی را ایفا می نمایند. 

7. تجهيزات ايمني: مانند دتكتورهاي اعلام حريق، تجهيزات ثابت و متحرك اطفاء حريق و غيره

اما کاربرد تجهیزات ابزار دقیق و کنترلی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

سنسور ها و کلا حسگرهای مورد استفاده همچون انکودر و تاکوژنراتور در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، باید دارای ویژگی خاصی همچون تحمل دما و فشار بالا، عدم اشتعال در مکان های انفجاری (EX)، تحمل شوک و لرزش های شدید، به همراه امکان قرار گیری در معرض مواد شیمیایی و آلایند های صنعتی، گرد و خاک و رطوبت را داشته باشند. سنسورهای موقعیت عملکردهای مهمی را در کاربردهای نفت و گاز علی الخصوص در بخش حفاری انجام می‌دهند و باید به طور قابل اعتمادی، به صورت مانا و مداوم در 24 ساعت شبانه روز بدون توفق کار کنند تا از بازدهی بهینه اطمینان حاصل شود. 

همچنین تمامی تجهیزات کنترل حرکتی که روی موتور پمپ و دیگر وسایل چرخشی واقع در دکل های حفاری هستند، همگی باید از استاندارد  ATEX پیروی کنند. استاندارد ATEX که هر کدام بر حسب موقعیت دارای زون های مختلفی است که همه تجهیزات به ترتیب یک پروتکل را تبعیت می کنند. 

کاربرد اتوماسیون صنعتی و تجهیزات کنترل حرکت و تعیین موقعیت در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی (1)

کاربرد انکودر در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی دارای تنوع بسیار زیادی است. همچنین در پتروشیمی ها به دلیل بالا بودن درجه حرارت کوره های احتراق نیز ادوات و سنسور های مقاوم باید به اقتضا مورد استفاده گردد. انکودر و تاکوژنراتور در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی همگی به صورت سخت کار یا به اصطلاح (Heavy Duty) هستند. از ویژگی های انکودر های سخت کار و یا تاکوژنراتور های سخت کار می توان به ضخیم بودن بدنه، بالا بودن درجه حفاظت تجهیز حتی تا  IP69K ، بالا بودن مقدار گشتاور مورد تحمل، آستانه تحمل دمای کاری و … اشاره نمود. 

انکودر های شرکت IDEncoder  و  Baumer به خوبی از این الزامات منحصر به فرد آگاه هستند و به گونه ای طراحی شده اند که دارای کیفیت و عملکرد غیرقابل انطباق برای این محیط های خطرناک هستند.

شرکت تجهیزات کنترل حرکت ایران با داشتن تجربه 8 ساله در همکاری با شرکت های پتروشیمی و نفتی که در عسلویه قرار دارند، آمادگی خود را جهت ارائه مشاوره تخصصی و تامین انواع انکودر، تاکوژنراتور و ریزولور اعلام می کند. تفاوت و اطمینان را با تماس با ما تجربه کنید. 

گردآورنده و نویسنده: 

مهندس پدرام

حق انتشار تمامی مقالات و نوشته ها محفوظ است و بدون اطلاع نویسنده حق شکایت وجود خواهد داشت.

2 پاسخ
  1. سلامی
    سلامی گفته:

    جناب مهندس سلام و عرض احترام
    از پتروشیمی مارون مزاحم میشم. برای بخش مخزن گوگرد برج تقطیر تعدادی انکودر مورد نیاز است. شما امکان بازدید و پیشنهاد را دارید؟

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان تلفنی

09106008077

021-88717498